UMCS Lublin obronił tytuł!
Czerwiec
4
2018

Szczypiornistki AZS UMCS Lublin drugi rok z rzędu najlepszą akademicką drużyną w Polsce! W turnieju finałowym z kompletem zwycięstwem sięgnęły po tytuł akademickich mistrzyń Polski!

Zmagania finałowe odbyły się w dniach 1 - 3 czerwca. Zorganizował je AZS Politechniki Opolskiej. Rozgrywki toczyły się w Opolu i Komprachcicach.

Rywalkami lublinianek w fazie grupowej były zawodniczki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Politechniki Gdańskiej oraz Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. W pierwszym meczu zielono-białe wyraźnie pokonały Uniwersytet Śląski 29-16 (17-7). Kolejne spotkanie obrończynie tytułu stoczyły z Politechniką Gdańską. W nim także pewnie triumfowały 26-14 (15-6). Najlepszą zawodniczką pojedynku wybrana została Jagoda Lasek. Ostatnie spotkanie z Bydgoszczą było tylko potwierdzeniem świetnej formy lublinianek, które zwyciężyły 28-14 (12-6). MVP tego spotkania została Katarzyna Jarosz. AZS UMCS Lublin z kompletem wygranych zameldował się w ćwierćfinale.

W nim szczypiornistki z Lubelszczyzny nie zwolniły tempa. Bez większych problemów pokonały zawodniczki Uniwersytetu Warszawskiego. MVP tego meczu wybrano Magdalenę Markowicz. Wygrana 27-13 (16-5) nie tylko dała miejsce w półfinale, ale zapewniła pierwsze miejsce w kategorii uniwersytetów. To jednak nie zadowalało zielono-białych, które celowały w obronę tytułu.

W 1/2 finału rywalkami akademiczek z Lublina były reprezentantki Akademii Wychowania w Katowicach. Zawodniczki ze Śląska postawiły trudne warunki. Do przerwy Lublin wygrywał 11-9. W drugiej połowie przewaga minimalnie zmalała, ale to AZS UMCS wygrał 22-19 i awansował do finału. Dobrze zaprezentowała się bramkarka – Monika Nóżka, do której trafiło wyróżnienie dla MVP meczu.

W najważniejszym starciu turnieju przeciwniczkami lublinianek były szczypiornistki Politechniki Łódzkiej. Do przerwy to rywalki prowadziły 10-9. Po zmianie stron za odrabianie strat wzięły się jednak obrończynie tytułu. To one mogły cieszyć się z końcowego triumfu po ostatniej syrenie. Lublin wygrał 18-15. Ponownie duży udział w sukcesie miała stojąca między słupkami, Monika Nóżka. Bramkarka otrzymała wyróżnienie dla najlepszej zawodniczki finału.

Zawodniczki AZS UMCS Lublin zostały docenione także indywidualnie za cały turniej. Najlepszą skrzydłową została Jagoda Lasek, a najlepszą bramkarką Monika Nóżka.

Oczywiście celem była obrona tytułu. Jednak przed półfinałami trener Patryk Maliszewski powtarzał nam, żeby wszystko realizować małymi kroczkami. Teraz to samo mówiła trener Izabela Puchacz. Bardzo nam zależało, żeby wygrać i pokazać naszą siłę. To nam się udało. Najtrudniejsze spotkanie stoczyłyśmy w finale. Skumulowało się w nas zmęczenie turniejem. Zaczęło brakować skuteczności, pojawiły się błędy techniczne i to rywalki prowadziły do przerwy. Jednak to my byłyśmy lepszym zespołem. Około 30 minuty (na ampach mecz trwa 2x20 minut) zaczęłyśmy grać swoje. Wykrzesałyśmy z siebie ostatnie siły i pokazałyśmy, że mistrzem się jest, a nie bywa skomentowała triumf Monika Nóżka.

Źródło: AZS UMCS