AMP w Lekkiej Atletyce - pierwszy dzień
Maj
26
2018

AMP w Lekkiej Atletyce - pierwszy dzień

Za nami pierwszy dzień Akademickich Mistrzostw Polski w Lekkiej Atletyce. Dorobek zawodników z Lublina to cztery medale. Wszystkie krążki wywalczyli reprezentanci KU AZS UMCS Lublin. 

Rywalizacja trwała od 10:00 rano. Jednak uroczyste otwarcie miało miejsce o godzinie 17:30. Głos zabrali: Wiceprezydent Miasta Lublin – Krzysztof Komorski, Dyrektor Departamentu Kultury, Edukacji i Sportu Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie – Halina Drozd w imieniu Marszałka Województwa Lubelskiego – Sławomira Sosnowskiego, Sekretarz Generalny AZS – Bartłomiej Korpak oraz Prezes KŚ AZS Lublin – Zdzisław Targoński. 

- To dla nas bardzo ważne wydarzenie, bo pierwsze tak duże na tym stadionie, od kiedy pół roku temu został oddany do użytku. Serdecznie witam w naszym mieście. Życzę zawodnikom jak najlepszych wyników, bicia rekordów. Mam nadzieję, że ten obiekt będzie wam się dobrze kojarzył i jak najszybciej tu wrócicie - przywitał zgromadzonych wiceprezydent Miasta Lublin, Krzysztof Komorski. 

- To wyjątkowy czas i miejsce. Świetny stadion. Gratulacje dla władz miasta, województwa i uczelni. Pewnie już niedługo to Lublin będzie stolicą lekkiej atletyki akademickiej i tutaj większość zawodników będzie trenowała przed igrzyskami, uniwersjadami. Życzę wszystkim dobrych wyników - powiedział Sekretarz Generalny AZS, Bartłomiej Korpak. 

- Przybyło do nas ponad 1000 osób. To wyraz waszego zaufania w to, że Lublin może organizować bardzo dobre imprezy. Mam nadzieję, że tak będzie. Życzę sukcesu i miłego pobytu w mieście. Akademickie Mistrzostwa Polski w Lekkiej Atletyce uważam za otwarte - powiedział Prezes KŚ AZS Lublin, Zdzisław Targoński.

 

Pierwszy krążek dla Lublina wywalczył w biegu na 400 metrów Andrzej Jaros. Czas 47.78 sekundy wystarczył, aby zdobyć brązowy medal. Różnice w czołówce były bardzo niewielkie. Reprezentant KU AZS UMCS miejsce na podium wygrał z czwartym Tymoteuszem Zimnym (Uniwersytet Wrocławski) o zaledwie 0.02 sekundy. Zwycięzcą biegu został Mateusz Rzeźniczak (Politechnika Łódzka) z wynikiem 47.14 sekundy, co jest jego nowym rekordem życiowym. Drugie miejsce przypadło jego koledze z drużyny, Sebastianowi Duszyńskiemu (47.55 sekundy).

Srebro w skoku wzwyż wywalczył Grzegorz Kutrzepa, reprezentujący KU AZS UMCS Lublin. W trakcie zawodów uzyskał najlepszy wynik w sezonie 2.03 metra. Wygrał Norbert Kobielski (Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy) rezultatem 2.15 metra. Na najniższym stopniu podium stanął student Politechniki Wrocławskiej, Piotr Oleszczyszyn (2.03 metra). 

- Jestem bardzo zadowolony. Nie spodziewałem się takiego zakończenia konkursu. Po cichu liczyłem na medal, ale może na brązowy, nie srebrny. Jestem w lekkim szoku. Oczywiście forma cały czas idzie w górę. Z konkursu na konkurs się rozkręcam, więc jestem optymistycznie nastawiony na przyszłość. Teraz planuję odpocząć około tygodnia. Za miesiąc mam Młodzieżowe Mistrzostwa Polski i do nich będę się przede wszystkim przygotowywał. Wszystko będzie poświęcone właśnie pod ten start  - skomentował zawodnik UMCS Lublin, Grzegorz Kutrzepa.

Kolejne dwa krążki dla Lublina powędrowały za rywalizację na dystansie 100 metrów. Najpierw złoto w  zmaganiach indywidualnych zdobył Michał Jakóbczyk. W eliminacjach uzyskał czas 10.91 sekundy. Poprawił go w finale. Tam pobiegł lepiej. Wynikiem 10.77 sekundy przekroczył linię mety jako pierwszy. Za nim zmagania ukończyli Karol Kwiatkowski (Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach) oraz Piotr Mitka (Akademia Górniczo Hutnicza w Krakowie). Niedługo potem wystartował po raz drugi. Tym razem w sztafecie 4x100 metrów. Drużyna w składzie Michał Ławruszko, Michał Jakóbczyk, Karol Kania, Michał Jabrzyński sięgnęła po srebrny medal, uzyskując najlepszy czas w sezonie (41.91 sekundy). Również najszybciej w sezonie pobiegli zwycięzcy, reprezentanci Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu (41.83 sekundy). Na drugim stopniu podium stanęli zawodnicy Politechniki Opolskiej (42.02 sekundy). 

- Nie spodziewałem się medalu. Stawka była dosyć wyrównana. Wynik 10.77 sekundy w takich warunkach uważam za bardzo dobry. Srebro w sztafecie też jest dużym zaskoczeniem. Nie wszystko poszło jak powinno na mojej zmianie, ale daliśmy radę. Chciałbym w tym sezonie uzyskać minimum na Mistrzostwa Europy (10.35 sekundy). Ciężko będzie zrealizować to zadanie, ale to jest możliwe - powiedział Michał Jakóbczyk.

Wśród pań najlepsza okazała się sprinterka Akademii Wychowania w Poznaniu, Kamila Ciba (11.89 sekundy). Drugie miejsce zajęła Klaudia Siciarz, studenta Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie (11.91 sekundy). Brązowy medal z czasem 12.23 sekundy wywalczyła Katarzyna Sokólska (Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy).

Niewiele do podium w biegu na 1500 metrów zabrakło zawodnikowi UMCS Lublin, Michałowi Kitlińskiemu. Mimo ustanowienia nowego rekordu życiowego (3:57.56 sekundy) zmagania ukończył na czwartym miejscu. 


Autor: Kamil Wojdat

Foto: Bartłomiej Wójtowicz

Facebook

Youtube

Wspierają nas