Nowy Rok, Nowy AZS - felieton
Styczeń
12
2018

Nowy Rok, Nowy AZS - felieton

Klub Środowiskowy Akademickiego Związku Sportowego Lublin - tak od 13 grudnia 2017 roku nazywa się organizacja, która powstała ponad 10 lat temu i na jej bazie odrodził się lubelski AZS. Na początku 2018 roku odbyła się wystawa podsumowująca "95 lat Akademickiego Związku Sportowego w Lublinie" - jest dostępna do 10 lutego 2018 roku w Centrum Historii Sportu na Arenie Lublin. 
 
Sport jest dziedziną wielowymiarową i podlega ciągłym zmianom, wynikającym z rozwoju cywilizacji i technologii. Pierwotne wartości sportu - kojarzone głównie z tężyzną fizyczną, aspektami wychowawczymi czy budowaniem postaw fair play są zacierane przez dążenie do osiągania sukcesu i zysków, czasami za wszelką cenę. W ostatnich latach szczególnie obserwujemy proces profesjonalizacji i komercjalizacji w sporcie. Co przekształca go z beztroskiej zabawy w konkurowanie sportowców, klubów w celu osiągnięcia jak najlepszego wyniku czy sukcesu ekonomicznego. 
 
Takie instrumentalne traktowanie sportu powoduje tworzenie różnych zjawisk tj. niedozwolony doping czy korupcja. Sport stał się biznesem. Kluby chcą działać jak spółki kapitałowe, a działacze jak menedżerowie sportu. Nie ma tym nic złego jeśli nie będziemy zapominać o najważniejszych wartościach sportu. Tu zaczyna się nasza rola - rola AZS-u, który te podstawowe wartości musi nie tylko przypominać, ale młodym przyszłym sportowcom oraz działaczom przekazywać i wpajać. 
 
W trakcie jednej z rozmów usłyszałem bardzo ważne zdanie. Sport - to ciężka praca, którą trzeba włożyć w każdy trening. Zajmuje to dużo czasu, ale wiąże się to również z niezapomnianymi przyjaźniami, rozwijaniem umiejętności i zdobywaniem doświadczenia. Pamiętajmy o tym w Nowym Roku...
 
Piotr Rejmer
---
Felieton jest z założenia tekstem subiektywnym i wyraża osobistą opinię autora.

Facebook

Youtube

Wspierają nas