Rozmowa z Prezesem KU AZS Uniwersytetu Przyrodniczego
Styczeń
25
2018

Rozmowa z Prezesem KU AZS Uniwersytetu Przyrodniczego

Nowy rok kalendarzowy 2018 zaczął się od wybrania nowego zarządu w Klubie Uczelnianym AZS Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Prezesem został kol. Jakub Czaban, który ujawnił nam co najlepszego spotkało go na studiach. Przedstawił nam również zarys planów sportowych i organizacyjnych Klubu na najbliższe dwa lata.

 

Jak wspominasz początki w AZS-ie?
- Gdy przyszedłem na studia to grałem w siatkówkę i od początku należałem do sekcji na Uniwersytecie Przyrodniczym. Na jednym z treningów przyszedł do nas kol. Paweł Siepsiak i zapytał się mnie, czy nie chce dołączyć do zarządu Klubu Uczelnianego AZS. Na początku wahałem się, nie wiedziałem czy będzie to dobry ruch, czy podołam. Na jednym z wyjazdów na zawody spotkałem kol. Annę Romanowską, która była wtedy Prezesem. Od Niej dostałem taki bodziec, aby spróbować i dołączyć do zarządu Klubu. Moja działalność w AZS-ie zaczęła się od drugiego roku studiów - jest to już ponad trzy lata. Po pierwszym roku zostałem wybrany na Wiceprezesa - z racji tego, że odchodził kol. Karol Hajbos (przyp. red.: zakończył studia i wyjechał z Lublina). Sport zawsze odgrywał bardzo dużą rolę w moim życiu, lecz znałem go tylko ze strony zawodnika. A ta przygoda w lubelskim AZS-ie jest jedną z najlepszych, która mogła mi przydarzyć się na studiach i myślę, że również w życiu.

Wybrany został nowy zarząd na którym czele stoisz jako Prezes. Jakie wyznaczyliście sobie cele?
- Priorytetem dla nas jest wywalczenie trzeciego miejsca na Akademickich Mistrzostwach Polski w klasyfikacji Uczelni Społeczno-Przyrodniczych. Od dwóch lat zajmowaliśmy nie lubiane przez sportowców czwarte miejsce. Dla nas istotne jest również zajęcie drugiego miejsce w Akademickich Mistrzostwach Województwa Lubelskiego - w roku akademickich 2016/2017 było to trzecie miejsce. W myślach jest zawsze bój o pierwsze miejsce. Natomiast z Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie rywalizacja jest bardzo trudna, niestety nie mamy tylu tak dobrze rozwiniętych sekcji, aby móc nawiązać walkę w klasyfikacji generalnej.

Czy macie plany związane z organizacją zawodów ogólnopolskich?
- W ostatnich trzech latach zorganizowaliśmy sporo imprez sportowych rangi Akademickich Mistrzostw Polski. Każde zawody są miło wspominane przez zawodników. Jest to dla nas najważniejsza opinia. W tym roku mamy tylko jedne zawody - turniej Półfinałowy AMP w koszykówce kobiet. Za rok chcielibyśmy zorganizować turniej Finałowy AMP. Jeszcze trwają ustalenia w jakiej dyscyplinie, w tym roku np. chcieliśmy zrobić futsal (przyp. red.: ostatecznie zorganizuje je AZS UW Warszawa). Takie zawody niosą za sobą dużo obowiązków i cały zarząd Klubu musi się zaangażować w stu procentach.

Jakie inicjatywy chcecie dalej wspierać?
- Od lat z AZS Lublin organizujemy zajęcia z projektu Aktywny Student. Bardzo popularnymi zajęciami jest u nas kick-boxing. Kiedy przychodzę na trening i widzę, że jest pełna sala i ciężko będzie wcisnąć jeszcze jedną osobę - choć Trener zawsze dla każdego znajdzie miejsce - to miło jest na to patrzeć. Będziemy kontynuować te zajęcia, a także w planach mamy zorganizowanie zajęć z badmintona, siatkówki czy futsalu. Aktywny Student jest bardzo dobrym projektem, ponieważ wszystkie zajęcia są całkowicie bezpłatne.

A co może Ty byś chciał jeszcze zrobić?
- Gram w siatkówkę od czwartej klasy podstawówki. Jest to mój ulubiony sport, bardzo angażuje się w treningi i spotkania. W tym momencie pomagam prowadzić sekcje na Uniwersytecie Przyrodniczym. Staramy się cały czas szukać nowych zawodników, aby rozwijać tą sekcje. Postaram się zorganizować turniej siatkówki, może już na Juwenalia. Dzięki takiemu turniejowi może ktoś zauważy, że warto dołączyć do naszej drużyny. Takie turnieje są dobrą reklamą nie tylko dla sekcji, ale i całego Klubu Uczelnianego AZS na uczelni. 

Dziękuje za rozmowę - Piotr Rejmer.

 

Jakub Czaban - profil AZS

 

Przynależność do AZS: od 2014 r.
Sekcja sportowa: piłka siatkowa
Prezes KU AZS: od 2018 r.
Student: UP Lublin

Facebook

Youtube

Wspierają nas